Áno, francúzske okná môžu byť a posuvné, pretože posuvné systémy si v posledných rokoch získali veľkú obľubu a už takmer neoddeliteľne patria k výbave rodinného domu. Podľa typu otvárania rozlišujeme posuvno-sklopný systém PSK, a zdvižno-posuvný HS portál. Obidva systémy sa využívajú ako pri plastových oknách, tak aj pri oknách z hliníka a drevohliníka

Ak je okno umiestnené na poschodí a v miestnosti, ktorá nie je prepojená s lodžiou, okná sú zabezpečené zábradlím, zväčša skleneným alebo kovovým. Práve tento typ okna je u nás najčastejšie označovaný za francúzske okno.

Pomôžeme vám s výberom, kontaktujte nás cez formulár alebo telefonicky:

  • plastové okná geneo

Ako ušetriť energiu a peniaze s ohľadom na okná a dvere

V dnešnej dobe, kedy sú náklady na energie stále vyššie, hľadáme spôsoby, ako ušetriť. Jednou z často prehliadaných oblastí, ktorá môže mať výrazný vplyv na energetickú účinnosť vášho domu, sú okná a dvere. Ale vedeli ste, že úspora energie začína už pri výrobe a pokračuje až po recykláciu? V tomto

Ako francúzske okná sa u nás označuje typ okien či okenné dvere

Ide o okná, ktoré siahajú až po podlahu, takže sa dajú použiť aj ako prístup na balkón, lodžiu alebo terasu (pozrite terasové dvere). Možno vás prekvapí, že pôvod tohto typu okna nie je francúzsky.

S pojmom francúzske okno sa v stavebníctve stretávame pomerne často. Pri tomto slovnom spojení sa nám môže v mysli vynoriť mnoho vecí, ktoré si spájame s Francúzskom: elegancia, šarm, štýl, originálnosť. Napríklad aj predstava, že sa cez veľké okno pozerám do záhrady plnej levandule ako v Provensálsku, alebo sledujem žiaru nočného Paríža. Jednoducho niečo krásne, príjemné, ukľudňujúce, ale predovšetkým elegantné. Čo v skutočnosti ale francúzske okno presne je?

Francúzske okná vlastne vôbec nepochádzajú z Francúzska, ako ich názov napovedá. Pôvod majú v Taliansku, kde sa začali vo veľkej miere používať na konci 14. storočia. Spolu s rozšírením renesancie do zvyšku Európy sa dostali aj do Francúzska, kde rýchlo stúpli na obľube, keďže maximalizovali prísun svetla do miestnosti a uľahčovali ich vetranie. Práve tu teda vznikol názov francúzske okná. Francúzsky architekti dizajn okien ešte viac umocnili vložením dekoratívnych mriežok zapustených medzi tabule skla a dodali tak oknám vlastný šmrnc.

francúzske okná

francúzske okná

V našich zemepisných šírkach sa s označením francúzske okno môžeme stretnúť pri všetkých oknách či okenných dverách siahajúcich až po podlahu, takže ho možno použiť aj ako prístup na balkón, lodžiu alebo terasu. Ak hovoríme o okne, ktoré prepája obytný priestor s terasou či záhradou, môže byť nie len otváravé, ale aj posuvné.

Nech už si pod týmto pojmom predstavíte ktorýkoľvek zo spomenutých, pri francúzskom okne si vždy môžete byť istý jeho nadčasovou krásou, elegantnosťou a schopnosťou zmeniť estetiku domu.

Francúzske okná prinášajú do stavby jednoznačne viac pozitív než negatív. Prepúšťajú do miestnosti oveľa viac prirodzeného svetla ako okná klasických rozmerov a do domova prinášajú nerušené výhľady na okolie, čím zintenzívňujú spojenie s vonkajším svetom. Takisto regulácia vzduchu v miestnosti je vďaka nim efektívnejšia.

Mnohí za nevýhodu väčšieho presklenia považujú skutočnosť, že väčšia plocha môže byť príčinou väčších tepelných strát. Ak však berieme do úvahy fakt, že okná môžu mať pozitívnu energetickú bilanciu, s výberom kvalitného a overeného profilu s kvalitným zasklením sa presklení nemusíte obávať. Treba však myslieť na to, že väčší sklenený povrch so sebou okrem viac svetla prináša aj viac tepla, preto je potrebné ich v letných dňoch tieniť exteriérovým tienením.

O kvalite rozhoduje najmä materiál

Tak ako klasické okno, aj francúzske okná môžu byť vyrobené z viacerých materiálov: od dreva, cez plast, kompozit, obľúbený hliník alebo stále populárnejší drevohliník. Každý z materiálov má svoje výhody. Drevo je príjemným materiálom, ale je náročné na údržbu. Preto tým, ktorí túžia po teple a útulnosti, ktoré drevo do príbytku prináša, odporúčame drevohliníkové okná. Sú oveľa odolnejšie voči počasiu a poveternostným vplyvom a odpadá aj náročná údržba. Hliník si stále získava väčšiu obľubu predovšetkým pre svoj elegantný vzhľad, nenáročnosť a možnosť vytvárať presklenia veľkých rozmerov. Pre tých, čo počítajú so zakomponovaním posuvných systémoch býva často voľnou číslo jedna. Navyše z hľadiska teplotechniky hliníkové okná urobili obrovský krok vpred. Naše hliníkové okná Kalypso z nemeckého profilu Heroal už niekoľko rokov spĺňajú všetky podmienky pre pasívne domy a domy s takmer nulovou spotrebou energie.

Naše odporúčanie

V Kalypso nie je pre nás dôležitá len kvalita, ale dbáme aj na cenovú efektivitu. Našou filozofiou  je ponúknuť nie len výborné produkty, ale aj cenovo dostupné. Ak je to potrebné, vždy sa snažíme nájsť riešenia, vďaka ktorým si kvalitu môže dovoliť takmer každý.

Je len na Vás, ktorý z materiálov si vyberiete a akú formu francúzskeho okna si zvolíte. Rozhodne s ním však neurobíte krok vedľa.