Cena, materiál, životnosť, rozmery, vzhľad. To všetko sú faktory, ktoré zohrávajú rolu pri nákupe okien. Netreba však zabúdať ani na tepelno-izolačného vlastnosti okien. Práve tie výrazne ovplyvnia vaše dlhodobé výdavky na energie. Ak si vyberiete správne, určite ušetríte.


Odolný a efektívny hliník

Hliníkové okná predstavujú výbornú investíciu. Okrem príťažlivého dizajnu s možnosťou výberu spomedzi viac ako 500 farebných odtieňov majú aj vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti. Zároveň sú mimoriadne odolné voči poveternostným vplyvom a svoje vlastnosti si zachovávajú po celé desaťročia.
Hliníkové okná AL EVO 77 z ponuky Kalypso dosahujú vďaka spojeniu premyslenej geometrie a kvalitného materiálu tepelno-izolačné vlastnosti Uw od 0,72 W/m2K , Uf od 0,95 W/m2K, a to aj napriek malej konštrukčnej hĺbke 77 mm. Podobne dobre je na tom taktiež model AL AKTIV 72, ktorý je energeticky efektívny parametrami Uw od 0,84 W/m2K a Uf od 1,3 W/m2K.

Výborné tepelno-izolačné vlastnosti drevohliníkových okien

Drevohliníkové okná ponúkajú spojenie prírodného dreva z interiérovej strany a bezúdržbového hliníka z exteriérovej časti. V ponuke Kalypso figurujú hneď štyri druhy drevohliníkových okien s izolačným trojsklom, ktoré spĺňajú najvyššie nároky na tepelno-izolačné vlastnosti. Sú to modely VISION 200, CUBE 300, ONE PREMIUM a STRATOS PLAN B.

hliníkové okná na dom

Posledné menované okno je lícované z oboch strán. Zásluhou tejto konštrukcie krídla a rámu v jednej línii poskytuje moderný vzhľad a čisté línie. So súčiniteľom prestupu tepla Uw od 0,72 W/m2K sa z hľadiska teplotechniky radí medzi absolútnu špičku. Ostatné tri spomenuté drevohliníkové modely sa pohybujú na úrovni Uw od 0,78 W/m2K a Ug od 0,5 W/m2K.

Kompozitné a plastové okná

Z hľadiska tepelno-izolačných vlastností nezaostávajú ani kompozitné okná. Kompozit Rehau Geneo pozostáva zo špeciálnej konštrukcie profilov, ktorá využíva kombináciu plastu a sklených vlákien. Jadro profilu tvorí materiál Rau-Fipro, ktorý nahrádza oceľovú výstuž a eliminuje tvorbu tepelných mostov. Tieto okná dosahujú parameter Uf od 0,89 W/m2K, čo spolu s trojsklom vytvára Uw až od 0,72 W/ m2K.

Plastové okná predstavujú cenovo najdostupnejší variant. Ak si však zvolíte kvalitné, moderné a energeticky úsporné plastové okná, poslúžia vám dlhé roky. Výhodou je ich výborný pomer cena-výkon. Dosahujú veľmi dobré teplotechnické parametre, bránia úniku tepla a ľahko sa udržiavajú. Model AKTIV (Uw – od 0,74 W/m2K, Uf – 0,96 W/m2K) spĺňa aj požiadavky pasívneho domu, model KLASIK 70 (Uw od 1,3 W/m2K) s izolačným dvojsklom predstavuje vhodné riešenie pre rekreačné domy, chaty a rekonštrukcie bytových domov.

Vysvetlivky:

Uw – hodnota, ktorá vyjadruje tepelno-izolačné vlastnosti celého okna. Preto je to najdôležitejší z indexov. Udáva sa vo W/(m2K) a vyjadruje, koľko tepla unikne cez 1 m2 plochy okna pri zmene teploty o 1 Kelvin. Čím je toto číslo nižšie, tým má okno lepšie tepelno-izolačné vlastnosti.
Ug – vyjadruje tepelno-izolačné vlastnosti izolačného skla. Udáva sa vo W/(m2K) a vyjadruje, koľko tepla unikne cez 1 m2 izolačného skla pri zmene teploty o 1 Kelvin. Čím je toto číslo nižšie, tým má izolačné sklo lepšie tepelno-izolačné vlastnosti.
Uf – index prechodu tepla cez rám okna. Udáva sa vo W/(m2K) a vyjadruje, koľko tepla unikne cez 1 m2 plochy okenného profilu pri zmene teploty o 1 Kelvin. Čím je toto číslo nižšie, tým má zvolený okenný profil (rámu aj krídla okna) lepšie tepelno-izolačné vlastnosti.