V súvislosti s rokom 2021 a novými požiadavkami na stavbu budov s takmer nulovou spotrebou energie, čakajú slovenské stavebníctvo viaceré zmeny a výzvy. V posledných rokoch síce pribúdali nízkoenergetické aj pasívne stavby, prvý pasívny certifikovaný bytový dom však bol skolaudovaný už v roku 2015 a predstavoval míľnik v zelenej výstavbe na Slovensku. Ide o pasívny bytový dom Zelené Átrium.

Zelené Átrium vyrástlo v Trnave, neďaleko centra, v príjemnej štvrti rodinných domov. Snahou autora projektu Ing. arch. Miroslava Marka bolo postupovať čo najviac v súlade s ekológiou – od položenia základov až po samotné bývanie, o čom svedčí aj samotný výber miesta stavby. Projekt vznikol na mieste bývalých polygrafických závodov, z ktorých sa až 90% pôvodného materiálu podarilo zrecyklovať. Betón a staré tehly boli opätovne použité na zásypy a prípravu podlažia a podarilo sa zachovať aj veľkú časť železobetónovej a oceľovej konštrukcie.

Referencia - Kompozitné okná Passiv Geneo - Projekt Zelené Atrium - Kalypso.sk

Myšlienkou Zeleného Átria bolo poskytnúť užívateľom kvalitné a vysoko komfortné bývanie s minimálnymi nákladmi na energie. To bolo dosiahnuté použitím  viacerých moderných technológií, vďaka ktorým je energia získavaná primárne z obnoviteľných zdrojov takmer počas celého roka. Stropné kúrenie a chladenie, tepelné čerpadlá zem-voda, voda-voda, vzduch-voda a energetické piloty – vďaka týmto technológiám energetická bilancia objektu dosahuje za rok 14,9 kWh/m2.

V objekte sa nachádza 44 bytov s vlastnými rekuperačnými jednotkami, obchodné priestory, podzemná garáž a v neposlednom rade spoločné priestory v interiéri, ako aj zelená terasa na streche domu, ktoré sú určené užívateľom bytov na oddych, relax a budovanie susedskej komunity.

Okná pre pasívny dom

Dôležitou vlastnosťou pasívneho domu je jeho vynikajúce zateplenie a kvalitné okná s izolačnými trojsklami. Výber padol na kompozitné okná Kalypso Passiv z profilu Rehau Geneo, ktoré jednoznačne spĺňali všetky požiadavky energetickej náročnosti. Tento okenný profil vytvorený použitím vláknového kompozitného materiálu dosahuje vynikajúce tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, vďaka ktorým je vhodný nielen do pasívnych domov, ale spĺňa aj všetky podmienky pre budovy s takmer nulovou spotrebou energie. Vďaka svojej vynikajúcej stabilite a pevnosti je v rodinných domoch obľúbený aj vo forme posuvného systému, ktorý sa často používa ako posuvné dvere na terasu či záhradu.

Máte aj vy záujem o okná do pasívneho domu? Pomôžeme vám s výberom, kontaktujte nás cez formulár alebo telefonicky:

Referencia - Kompozitné okná Passiv Geneo - Zelené Atrium - Pohľad z dronu - Kalypso.sk

Pri všetkých pasívnych či nulových budovách je potrebné myslieť aj na ich tienenie. Na Zelenom Átriu boli použité vonkajšie žalúzie Kalypso, ktoré počas letných dní efektívne odrážajú slnečné lúče a zabraňujú tak prehrievaniu budovy. Vďaka naklápacím hliníkovým lamelám si obyvatelia môžu plynulo regulovať denné svetlo v miestnosti a vetrať cez otvorené okno aj pri ich zatiahnutí. Vonkajšie žalúzie je možné vyrobiť vo veľkých rozmeroch, preto sú sa používajú na zatienenie veľkých presklených plôch, vhodné sú napríklad pre francúzske okná a posuvné systémy.

Súčasťou dodávky pre Zelené Átrium bola aj montáž Kalypso Aktiv 3+ bez tepelných mostov, teda trojrovinová montáž páskami, ktorá bola v tej dobe značnou výzvou. Kalypso navrhlo riešenia montážnych detailov pre styk okien, konštrukcií a žalúzií tak, aby nevznikali už spomínané tepelné mosty. Dodržanie technologickej disciplíny pri samotnej montáži je podmienkou pre splnenie podmienok pre BlowerDoor test pre pasívne domy.