Vonkajšie žalúzie sú najobľúbenejším a najefektívnejším typom tienenia. Vďaka umiestneniu pred oknami predstavujú účinnú tepelnú ochranu budov. V stiahnutom stave odrážajú slnečné lúče a nedovoľujú im preniknúť do interiéru, čím priaznivo ovplyvňujú tepelné podmienky vnútri budovy. Vonkajšie žalúzie zároveň umožňujú vetranie cez otvorené okno aj pri ich zatiahnutí.

Vonkajšie žalúzie postupne vytláčajú vnútorné, najmä pri novostavbách a stavbách s veľkými preskleniami, pretože ide o účinnejšie riešenie. Vnútorné žalúzie síce dobre tlmia slnečné lúče, ale pred samotným teplom neochránia. Naopak, vonkajšie žalúzie zachytia lúče aj podstatnú časť tepelného žiarenia. Do miestnosti prenikne iba malá časť, ktorá sa odvíja od typu tienenia, vzdialenosti od skla alebo farby vonkajšej clony.

Kúpa vonkajších žalúzií má aj niekoľko ďalších výhod. Okrem ochrany proti prehrievaniu a slnečnému žiareniu môžu byť tiež použité ako ochrana proti zlodejom. Keď sú žalúzie zatvorené, znemožňujú nahliadať do vnútra domu. Vonkajšie žalúzie tiež znižujú náklady na klimatizáciu v horúcich mesiacoch, pretože minimalizujú vnikanie slnečných lúčov dovnútra domu, čím sa znižuje nutnosť používať klimatizáciu.

Odolnejšie a efektívnejšie ako vnútorné žalúzie

Vnútorné žalúzie sú lacnejšou alternatívou, vydržia však oveľa kratšie a ľahšie pri nich dochádza k poškodeniu. Vonkajšie tienenie má pevnejšiu konštrukciu, odolá poveternostným vplyvom a spoľahnúť sa naňho môžete desiatky rokov. Prvotne vyššia finančná investícia sa vám z dlhodobého hľadiska určite vráti. Výhodou vonkajších žalúzií je, že sa vyrábajú vo veľkých rozmeroch a sú vhodné na zatienenie veľkých presklených plôch, napr. francúzskych okien a posuvných systémov.
Motorické ovládanie žalúzií v kombinácii s rôznymi typmi inteligentného riadenia prináša do domácnosti vyššiu úroveň pohodlia. Žalúzie môžete regulovať programovateľnými centrálnymi hodinami alebo aj prostredníctvom aplikácie vo vašom smartfóne. Vďaka senzorom a smart riešeniam budete mať pod kontrolou nielen žalúzie, ale aj celé vaše bývanie, a to odkiaľkoľvek.

Exteriérové tienenie nemusí byť iba účinným, ale aj štýlovým prvkom bývania. Vonkajšie žalúzie riešia architekti už vo fáze prípravy projektu, aby dokázali čo najkrajšie navrhnúť celkový vzhľad budovy. Kvalitné tienenie vzbudzuje dojem exkluzivity a dodáva objektu dizajnovú celistvosť.

Ako si vybrať vonkajšie žalúzie?

Kalypso ponúka pri vonkajších žalúziách tri typy hliníkových lamiel tvarov C, S alebo Z. Zákazníci si môžu vybrať zo šírok 70, 80 a 90 mm, pričom k dispozícii je široká paleta farieb lamiel. Samozrejmosťou je možnosť voľby medzi manuálnym a elektrickým ovládaním aj možnosť napojenia na inteligentný dom. Kastlíky na žalúzie môže byť priznané alebo skryté pod zateplením. Na požiadanie sa dá doplniť slnečné a veterné čidlo.
Všetky typy hliníkových lamiel majú minimálnu šírku 600 mm a maximálnu šírku do 4 000 mm. Maximálna plocha pri ovládaní motorom je 16 m2. Pri lamelách typu C je možné naklápanie až do 170o, v prípade lamiel typov S a Z je to zhodne 90o.

Vieme vám ponúknuť aj ďalšie efektné možnosti tienenia, ako sú vonkajšie rolety a exteriérové screenové clony.

vonkajšie žalúzie
vonkajšie žalúzie a rolety