PREČO SÚ VONKAJŠIE ROLETY NAJLEPŠÍ SPÔSOB TIENENIA

Vonkajšie rolety predstavujú jeden z najlepších a najefektívnejších spôsobov tienenia rodinných domov alebo bytov. Dajú sa využiť nielen ako ochrana proti slnku, ale aj ako zábrana pred únikom tepla cez okenný otvor. Pritom sa používajú už oddávna.

Skladajú sa z roletového panciera, ktorý tvoria spojené hliníkové alebo plastové lamely. Pancier sa navíja do schránky a vedie sa v bočných lištách. Dajú sa ovládať ručne alebo motoricky.

V lete zabraňujú prehrievaniu interiéru, v zime naopak fungujú ako tepelná izolácia. Výsledkom je značná úspora nákladov na klimatizáciu a vykurovanie.

Pokiaľ je váš dom či byť orientovaný presklenými prvkami smerom na juh, bude dochádzať treba zabrániť tepelným prenosom vznikajúcim slnečnými žiarením. To je jeden z dôvodov, prečo sa pre vás exteriérové rolety stanú nepostrádateľné. Medzi výhody roliet patrí to, že sú nastaviteľné a vedia sa prispôsobí pohybu slnka. Exteriérové navyše zastavia lúče ešte skôr, než dopadnú na vaše okno.

Takéto tienenie bude veľmi efektívne, ako zapojíte do systému smart home, ktorý funguje automaticky, aj keď nie ste doma. Aby vám tienenie prinášalo čo najviac efektu, poraďte sa s nami, najlepšie už pri výbere okien.

Najmä pri pasívnych a nízkoenergetických domoch môže nastať v letných mesiacoch problém, nakoľko sa spravidla stavajú s južnou orientáciou. V zime sú veľké presklené okná orientované smerom na juh energetickým prínosom, ale v lete ani trojsklo nebude dostatočným riešením. Vonkajšie žalúzie alebo rolety sú tu preto nevyhnutnosťou.

Zmena klímy a postupné otepľovanie sa už prejavuje aj v našich končinách. Je dobré myslieť dopredu a neplytvať energiami a prírodnými zdrojmi. Práve vonkajšie rolety sú jedným z optimálnych riešení.

Vonkajšie rolety – základná charakteristika:

  • hliníkové zateplené alebo plastové lamely

  • široká paleta farieb a drevodokerov lamiel

  • kastlíky na rolety priznané alebo skryté pod zateplením

  • možnosť manuálneho alebo elektrického ovládania

  • možnosť napojenia na inteligentný dom

  • slnečné, veterné čidlo na požiadanie

  • skryté ostenie do fasády alebo obkladu