• plastové okná geneo

Ako ušetriť energiu a peniaze s ohľadom na okná a dvere

V dnešnej dobe, kedy sú náklady na energie stále vyššie, hľadáme spôsoby, ako ušetriť. Jednou z často prehliadaných oblastí, ktorá môže mať výrazný vplyv na energetickú účinnosť vášho domu, sú okná a dvere. Ale vedeli ste, že úspora energie začína už pri výrobe a pokračuje až po recykláciu? V tomto

Hoci dnes už plastové okná nepredstavujú takú drahú položku pri rekonštrukcii domu či bytu, aj tak je potrebné sa o ne náležite starať. Okná nám zabezpečia správnu tepelnú a zvukovú izoláciu a my sa na oplátku postaráme o to, aby boli v bezchybnom stave a pôsobili čisto. Správne nastavenie okien na zimu či leto zvýši váš tepelný komfort a ušetrí náklady za kúrenie či klimatizovanie.

Poďme si ukázať, ako na správne nastavenie okien na zimu alebo na leto, podľa sezóny.

Údržbu prispôsobte radám predajcu

Každý dobrý predajca plastových okien by vás mal informovať o ich vhodnej údržbe. Okná sú denne vystavované slnku, prachu, v zime aj mrazu a tie menej kvalitné môžu stratiť pôvodnú bielu farbu a trocha zažltnú. Mnoho predajcov odporúča čistiť plastové rámy iba čistou, príp. mydlovou vodou. V babských receptoch často vystupujú napríklad prostriedky na riad, krémové tekuté čističe alebo voda s octom. Keď si však pozorne prezriete sortiment niektorých značiek čistiacich prostriedkov, objavíte tam aj typy vhodné na čistenie plastových povrchov. Alebo vyslovene na ošetrovanie a konzerváciu okien a dverí. Na povrchu okna sa vytvorí neviditeľná antistatická a ochranná vrstva proti UV žiareniu. Zohnať sa dajú už aj prostriedky na čistenie tesnenia, ktoré ostane krásne ohybné a odpudí vlhkosť.

Nezabudnite tiež na oleje na údržbu kovania. Ich používaním sa vyhnete vzniku korózií a predčasnému opotrebovaniu kovových častí okien. Pri nesprávnej údržbe plastových okien sa nevyhnete vzniku nepravidelných škvŕn rôznych rozmerov a farebnej intenzity. Znečistenie je závislé od kvality vypracovania okna a od prostredia, v ktorom žijete. Môže ho spôsobiť hustá premávka, rastliny či kvapky špinavej vody. Plastové okná je preto potrebné čistiť najmenej dvakrát ročne.

nastavenie okien na zimu

Správne nastavenie okien na zimu a leto – plastové okná

Ak okná umývate v každom ročnom období, nezanedbajte ani ich správne nastavenie. Možno ste to nevedeli, lebo vás o tom predajca vašich okien neinformoval, ale tesnenie plastových okien si viete nastaviť podľa počasia, aké vonku vládne. Ak cez vaše okná prefukuje alebo sa rosia, pozrite sa ešte dnes, či sú nastavené správne. Nie vždy treba problémy riešiť gumami na tesnenie. Pred nástupom chladnejšieho počasia nastavením okien eliminujete tepelné straty. S kovaním okien by ste však mali pracovať, iba ak mu rozumiete, inak ho môžete poškodiť. Najlepšie je spýtať sa na manipuláciu s kovaním priamo montážneho pracovníka. S príchodom leta treba kovové časti opäť premazať, aby fungovali správne. Môžete ich posunúť napríklad imbusovým kľúčom tak, aby sa zmenil prítlak krídla na rám okna. Väčšinou je pri montáži okien nastavený letný režim, tak si to radšej hneď teraz skontrolujte.

Ak okná dosluhujú, vyberte si tam, kde ponúkajú kvalitu, pri najlepšom pomere cena/výkon

Kalypso ručí za kvalitu našich okien, dverí a doplnkového tovaru. Vyberte si tu: