• plastové okná geneo

Ako ušetriť energiu a peniaze s ohľadom na okná a dvere

V dnešnej dobe, kedy sú náklady na energie stále vyššie, hľadáme spôsoby, ako ušetriť. Jednou z často prehliadaných oblastí, ktorá môže mať výrazný vplyv na energetickú účinnosť vášho domu, sú okná a dvere. Ale vedeli ste, že úspora energie začína už pri výrobe a pokračuje až po recykláciu? V tomto

Pasívny dom potrebuje okná určené pre nízkoenergetické domy, s vysokým energetickým štandardom a v 100% kvalite. Vyberajte s rozumom. Obrovská výhoda tohto typu stavieb spočíva vo výrazne nižšej spotrebe energie v porovnaní s ostatnými stavbami.

V ideálnych podmienkach poskytuje pasívny dom náklady na energiu nižšie až o 90 % oproti klasickej stavbe. Od 1. januára 2021 však vchádza do platnosti nový zákon, ktorý podľa smernice Európskeho parlamentu o energetickej hospodárnosti budov nariaďuje, že všetky novostavby v EÚ postavené po tomto dátume musia spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou spotrebou energie. Na ich prevádzku bude teda potrebné ešte menšie množstvo energie ako pri pasívnych domoch, na druhej strane realizácia takejto budovy môže byť ešte o niečo náročnejšia.

Okná pre pasívny dom zväčša už spĺňajú podmienky aj pre domy s nulovou spotrebou

Čo sa týka nárokov na okná, rozdiely v porovnaním s oknami pre pasívny dom nebudú nijak veľké. Markantné rozdiely medzi pasívnym domom, nízko energetickým alebo tým s nulovou spotrebou sú vidieť napríklad pri porovnaní spotreby tepla na vykurovanie: pri novostavbe klasického domu je to 90-140 kWh/(m2), pri nízko energetickom je to menej ako 50 kWh/(m2), pasívne domy menej ako 15 kWh/(m2) a dom s nulovou spotrebou potrebuje menej ako 5 kWh/(m2).  Takéto domy budú potrebovať predovšetkým kvalitnú tepelnú izoláciu a budú musieť využívať energiu z obnoviteľných zdrojov.

Dôležitou súčasťou výstavby je výber správnych okien

Výber okien je dôležitý, pretože viac tepla uniká práve cez netesniace okná ako cez stenu. Aké kritéria by mali okná spĺňať, aby vyhoveli normám pre pasívne domy a domy s nulovou spotrebou energie?

Podľa Inštitútu pre pasívny domy (IEPD) v prvom rade hodnota súčiniteľa prechodu tepla Uw okna by nemala presiahnuť 0,80 W/(m2K) a priepustnosť slnečnej energie cez sklá (g) by mala byť viac ako 50%. Zákon o energetickej hospodárnosti budov túto hodnotu nakoniec mierne zmiernil na 0,85 W/(m2K). Dôležitá je aj správna orientácia domu na svetové strany, aby v chladnejších mesiacoch dom prijal čo najviac svetla a tepla a ušetril v zime na vykurovaní. Vhodné je okná otočiť na juh, juhovýchod a juhozápad. S tým súvisí aj potreba tienenia týchto presklení počas letných mesiacov. Najčastejšie sa využívajú vonkajšie žalúzie, ktoré efektívne zabraňujú neželanému prehrievaniu a tak v lete nie je potrebné miestnosti toľko klimatizovať. V neposlednom rade stavba musí byť riešená bez tepelných mostov a to platí aj pre montáž okien. V Kalypse pri každej zákazke odporúčame používať montáž bez tepelných mostov, t.j. trojrovinovú montáž okien, pri ktorej sa na ochranu škáry používajú tesniace pásky lepené z interiéru aj z exteriéru. Viac o montáži bez tepelných mostov sa dozviete TU.

Kvalita je hlavným kritériom okna na dom

Ak máte obavy, či ste schopný zafinancovať okná pre dom s nulovým štandardom, tak nemusíte sa znepokojovať. V našej ponuke nájdete výrobky, ktoré spĺňajú všetky tieto parametre už niekoľko rokov: dôkazom toho je aj Zelené Átrium – prvý pasívny bytový dom na Slovensku postavený už v roku 2015 a vybavený kompozitnými oknami Kalypso Passiv.

V našej ponuke pasívnych okien si môžete vybrať ako z plastu, hliníka aj drevohliníka. Kompozitné okno Evolution z profilu Rehau Geneo, rovnako ako hliníkové okno AL EVO 77 dosahujú špičkové Uw iba 0,72 W/(m2K). Drevohliníkové okná ALU plus s hodnotou 0,80 W/(m2K) takisto bez problémov spĺňajú energetické požiadavky.

Nielen na okná na dom s takmer nulovou spotrebou energie sa kladú vysoké nároky, myslieť na ne treba aj pri výbere vchodových dverí. Naše hliníkové dvere EVO 92 sú ako stvorené pre pasívne a nulové domy, keďže majú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti.

Pozrite sa na našu ponuku výborne tesniacich okien a dverí pre nízko energetické a pasívne domy a domy s takmer nulovou spotrebou energie a ušetrite ešte viac.