Všade tam, kde sa kladú vysoké nároky na životnosť a bezpečnosť okien a dverí, je vhodné porozmýšľať nad zabudovaním tých hliníkových. Hliníkové okná a dvere si totiž zobrali z ich hlavného výrobného materiálu všetky jeho pozitíva.

Hliníkové okná, to je elegancia, ale aj trvácnosť a nenáročná údržba

Hliník je trvácny, nenáročný na údržbu a svojou pevnosťou dovoľuje vytvárať posuvné systémy a presklenia veľkých rozmerov. Pôsobí veľmi elegantne a aj jeho teplotechnické vlastnosti sú viac ako uspokojivé. Hliníkové okná sú navyše aj z pohľadu ekológie vysoko hospodárne, keďže ich životnosť dosahuje až 50 rokov a navyše sú vyrobené už z recyklovaného hliníka, ktorý môže byť opätovne použitý na výrobu nových okenných profilov. Znamená to, že hliníkové okná a dvere sú investíciou na desiatky rokov, ktorá Vás rozhodne nesklame.

Kalypso Vám ponúka hneď viacero systémov hliníkových okien, posuvných riešení a hliníkových dverí, z ktorých Vám dokážeme vyrobiť okná aj dvere priamo na mieru. A to nielen veľkostiam stavebných otvorov, ale aj Vašim dizajnovým a funkčným požiadavkám.

hliníkové okná a dvere

Okenné systémy a vchodové dvere

Pre rodinný dom, v ktorom sa nachádzajú otváravé aj pevné časti okien a ktoré sme schopní zaskliť v kombinácií s manipulačnou technikou, sú vhodné okná z rámového okenného systému 72 a 77. Ako okná, tak aj vchodové dvere AL AKTIV 72 sú výborným produktom pre nízkoenergetické domy. Pre stavby, ktoré si vyžadujú vyššiu energetickú efektivitu, odporúčame okná AL EVO 77vchodové dvere AL EVO 92. Tieto produkty spĺňajú všetky požiadavky nielen pre pasívne domy, ale aj pre domy s takmer nulovou spotrebou energie. Pri oknách AL AKTIV 72 aj AL EVO 77 ponúkame variant skrytého krídla, vďaka ktorému vieme znížiť pohľadovú šírku z 11 cm na 5,5 cm.

Máte záujem o kvalitné okná alebo dvere? Pomôžeme vám s výberom, kontaktujte nás cez formulár alebo telefonicky:

Fasádny systém

Fasádny systém umožňuje zasklievanie z exteriéru aj nadrozmernými sklami. Je vhodný všade tam, kde hmotnosť skla prekračuje 100 kg. Použitie okenného alebo fasádneho systému je vždy na posúdení v závislosti od dostupnosti stavby, sklonu terénu a váhy skiel. Či už padne voľba na okenný alebo fasádny systém, pri veľkých preskleniach netreba zabúdať na to, že potrebujú tienenie. Vhodné sú predovšetkým hliníkové vonkajšie žalúzie s lamelami typu Z90.

Posuvné systémy

V rodinných domoch svoje pevné miesto zastávajú posuvné systémy, nazývané aj posuvné dvere či francúzske okno.  Okrem výhody, že môžu byť väčších rozmerov ako klasické balkónové dvere a pri otváraní krídlo nezaberá takmer žiadne miesto, interiér vďaka nim pôsobí svetlejšie a opticky väčšie. Podľa spôsobu otvárania ich rozdeľujeme na dva typy: zdvižno-posuvné (HST) a sklopno-posuvné (PSK).

  1. Zdvižno-posuvné dvere (HST)

Do priestorov, kde sa pýtajú väčšie presklenia, bezrámové prevedenie alebo sú často dvere používané návštevou, sa obvykle dávajú zdvižno-posuvné systémy.

Celkové bezrámové prevedenie je určené tým, u ktorých je dizajn na prvom mieste. Toto prevedenie ide mierne na úkor praktickosti, keďže sa na neho ťažie dávajú doplnky a nie je tu priestor napríklad pre siete proti hmyzu. My ponúkame čiastočné bezrámové prevedenie, t.j. zapustené prevedenie pevnej časti rámu, vďaka ktorému vieme pohľadovú šírku znížiť z 11 cm na 3 cm, a ktoré je tak výbornou kombináciou dizajnu a úžitkových vlastností.

V našom AL HS PORTÁLY 77 SLK sa tak snúbi funkčnosť, komfort a dizajn v jednom. Navyše aj pri preskleniach veľkých rozmerov si zachováva svoju jednoduchú manipuláciu s krídlom. Posuvná časť HS portálu môže dosahovať hmotnosť až 450 kg a výšku 3 metre, čím dochádza k výraznému optickému prepojeniu interiéru a exteriéru. Tak ako skryté krídlo pri oknách, tak aj bezrámové prevedenie HS portálu ponúkame bez navýšenia ceny. Zdvižno-posuvný systém 77 SLK ponúka bezbariérový prah. Bezbariérové riešenie ide mierne na úkor tesniacich vlastností, takže je vhodné všade tam, kde je prechod dôležitejší ako tesnosť.

hliníkové posuvné dvere na terasu

  1. Sklopno-posuvné dvere (PSK)

Sklopno-posuvný systém je veľmi efektívnou voľbou, čo sa ceny aj úžitkových vlastností týka.  Jeho výhodou je jednoduché vetranie vďaka možnosti sklápania a výborné tepelno-izolačné vlastnosti. Obsahuje systém dorazových tesnení a aj vďaka nim v tejto oblasti predbieha HS portál, ktorý nedosahuje tesnosť PSK portálu. Na prvý pohľad sa môže zdať jeho používanie o niečo komplikovanejšie, preto sa často umiestňuje do izieb pre domácich, ktorí manipuláciu s ním však za krátko hravo zvládnu. Systém sklopno-posuvných dverí ponúkame ako z rámového profilu 72, tak aj 77.

Dizajn

Jednou z tých vecí, na ktoré sa špecializujeme je farebné zladenie našich výrobkov a doplnkov. Presne v tej istej farbe spravíme okná, siete proti hmyzu aj exteriérové žalúzie so zápustnými vodiacimi lištami. To isté platí pre parapety a ďalšie alternatívy tienenia, ako sú napríklad screenové rolety. Na výber je  takmer neobmedzené množstvo odtieňov. Na oknách, dverách aj posuvných systémoch je navyše použitá špeciálna povrchová úprava HWR (high weather resistence), ktorá mimoriadne zvyšuje ich odolnosť voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu.

Bezpečnosť

Naše hliníkové okná aj dvere sú už v štandarde bez príplatkov vybavené vysokým bezpečnostným štandardom. V oknách sa nachádzajú uzamykacie hríbiky, bezpečnostné kovanie a okenná kľučka Secustik®, ktorá zabraňuje neoprávnenej manipulácií s okenným kovaním.  Všetky naše vchodové dvere obsahujú trojbodový zámok Gu-Secury Automatic, ktorého funkcia spočíva v tom, že už pri zabuchnutí sa dvere automaticky uzamknú.

Montáž

Dôležitý je nielen výber produktu, ale aj jeho správna odborná montáž. Kalypso odporúča používať montáž Aktiv 3+ bez tepelných mostov, t.j. trojrovinovú montáž okien, pri ktorej sa na ochranu škáry používajú tesniace pásky lepené z interiéru aj z exteriéru.

Ak ešte stále nie ste presvedčení, tu nájdete viacero dôvodov, prečo si vybrať hliníkové okná.😊