Nové okná alebo posuvné systémy môžu príjemne presvetliť vašu nehnuteľnosť a zároveň zvýšiť komfort bývania. Netreba však zabúdať na dôležité doplnky. Veľké presklené plochy potrebujú aj efektívne tienenie, aby nedošlo k prehrievaniu interiéru. Riešením sú vonkajšie rolety alebo vonkajšie žalúzie.


Vonkajšie rolety

Predstavujú jeden z najlepších a najefektívnejších spôsobov tienenia rodinných domov alebo bytov. Vonkajšie rolety sa dajú využiť nielen ako ochrana proti slnku, ale zároveň zabraňujú únikom tepla cez okenný otvor. Skladajú sa z roletového panciera, ktorý tvoria spojené hliníkové alebo plastové lamely. Pancier sa navíja do schránky a vedie sa v bočných lištách. Dajú sa ovládať ručne alebo motoricky.

V lete zabraňujú prehrievaniu interiéru, v zime, naopak, fungujú ako tepelná izolácia. Výsledkom je značná úspora nákladov na klimatizáciu a vykurovanie. Ak je váš dom alebo byt orientovaný presklenými prvkami smerom na juh, bude treba zabrániť tepelným prenosom vznikajúcim slnečnými žiarením. To je jeden z dôvodov, prečo sú vonkajšie rolety prakticky nevyhnuté. Ich výhodou je, že sú nastaviteľné a vedia sa prispôsobiť pohybu slnka. Navyše, zastavia slnečné lúče ešte skôr, než dopadnú na vaše okno.

vonkajšie rolety

Efektivitu tienenia môžete zvýšiť tým, že využijete systém smart home, ktorý automaticky nastaví vonkajšie rolety v čase, keď nie ste doma. Porozprávajte sa s našimi odborníkmi. Poradia vám, ako si vybrať najvhodnejšie okná a zároveň tieniacu techniku, aby ste znížili výdavky na energie.

Vonkajšie žalúzie

Druhou možnosťou tienenia sú vonkajšie žalúzie, ktoré taktiež predstavujú účinnú tepelnú ochranu budov. V stiahnutom stave odrážajú slnečné lúče a nedovoľujú im preniknúť do interiéru. Tým priaznivo ovplyvňujú tepelné podmienky vnútri budovy. Pomocou naklápania lamiel môžete plynulo regulovať denné svetlo v miestnosti a zároveň vetrať cez otvorené okno aj pri zatiahnutí žalúzií.
Vonkajšie žalúzie je možné vyrobiť vo veľkých rozmeroch, preto sú okrem iného vhodné na zatienenie veľkých presklených plôch, napríklad francúzskych okien a posuvných systémov. Postupne vytláčajú vnútorné žalúzie, ktoré boli hitom predchádzajúcich desaťročí. Tie síce dokážu dobre stlmiť viditeľnú časť slnečného žiarenia, avšak pred teplom samotným nás ochrániť nedokážu.

V porovnaní s vnútornými sú vonkajšie žalúzie drahšou záležitosťou. Majú však oveľa pevnejšiu konštrukciu a dokážu dlhodobo odolávať poveternostným vplyvom. Preto sa vám táto investícia v priebehu rokov postupne vráti. Vonkajšie žalúzie sú taktiež dôležitým štýlovým prvkom bývania. Vzbudzujú dojem exkluzivity a dotvárajú celkový dizajn objektu.